Jaki stół i krzesła wybrać do jadalni?

W jadalni, przy stole toczy się życie rodzinne wielu Polaków. Tutaj odbywają się degustacje przygotowanych z miłością potraw, najważniejsze rozmowy i rodzinne przyjęcia. Jak widać, stół to bardzo ważny mebel, przy którym spędzamy mnóstwo czasu.

Wybierając stół do jadalni powinniśmy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, kształt, wielkość oraz materiał z jakiego został wykonany. W niewielkiej kuchni czy jadalni nie będziemy mogli pozwolić sobie na duży stół. W takim pomieszczeniu dobrze sprawdzi się stół okrągły. Jego główne zalety to możliwość swobodnego kontaktu wszystkich osób zasiadających wokół.

Warto podkreślić symboliczne znaczenie mebla, jakim jest stół. Okrągły kształt zapewnia równość wszystkich osób przy nim zasiadających. Przy stole prostokątnym znajdują się dwa miejsca uprzywilejowane, przy których siadają zwykle gospodarze domu. Oprócz funkcji podkreślenia statusu osoby zasiadającej przy stole, oczywiście pełni on też typowo pragmatyczne zadania. Na dużym stole mamy możliwość rozłożenia wielu potraw i ugoszczenia większej liczby przyjaciół i domowników. Osoby towarzyskie powinny pomyśleć zawczasu o wielkości tego mebla i zamówić stół stosunkowo duży. Można również zainwestować w mebel rozkładany, którego wielkość dostosujemy do naszych potrzeb w dowolnej chwili.

Oprócz kształtu i wielkości bardzo ważny jest materiał wykonania stołu. Wiele osób decyduje się na grube lite drewno. Ten naturalny surowiec wymaga właściwej pielęgnacji, za którą odwdzięczy się klasycznie pięknym wyglądem. Przygotowujemy również stoły o szklanych blatach. Nasi klienci podkreślają ich efektowny wygląd, jednak nie każdy jest w stanie zaakceptować fakt, że szkło bardzo łatwo się brudzi.

Pamiętajmy o tym, by wybierając stół do mieszkania, wziąć pod uwagę nie tylko kształt i wielkość blatu. Powinniśmy zostawić miejsce wokół stołu na krzesła, z których będzie można swobodnie wstawać. Należy zostawić około pięćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów z każdej strony.