Meble w stylu Shabby Chic

Dom to miejsce, w którym człowiek pragnie odpocząć po trudach pracy. Powinien być ostoją spokoju i synonimem wypoczynku. Aby tak się stało nie wystarczy jedynie miła atmosfera i dobre kontakty z domownikami. Nie od dziś wiadomo, że bardzo ważną rolę pełni również jego wystrój. Powinien on być dopasowany do indywidualnych potrzeb i wrażeń estetycznych jego mieszkańców.

Jednym z modnych ostatnimi laty wystrojów wnętrz jest styl “shabby chic”. Przywodzi on na myśl czasy przaśnego dzieciństwa na wsi. Jego nieodłączną cechą jest kolor biały. Widać go wszędzie: romantyczne bielone meble i gustowne dodatki takie jak świeczniki, donice, poduszeczki ozdobione delikatnymi koronkami. Ma on również określoną własną paletę kolorystyczną. Odcienie bieli łącz się z odcieniami szarości, pastelowego różu, wrzosu bądź brązu.

Shabby Chic to dość swobodny i bardzo prosty styl. Wnosi do pomieszczenia wiele światła i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Bardzo ważnym atrybutem tego stylu mogą być również meble stylizowane na antyczne i drobne elementy dekoracyjne takie jak na przykład figurki z porcelany. Patrząc na wnętrza zaprojektowane w stylu “Shabby Chic” trudno się czasem oprzeć wrażeniu, że zostały one ozdobione zgodnie z zasadą, że w pomieszczeniu nie może być ani zbyt słodko, ani zbyt pięknie. Akcesoria ustawiane na półeczkach sprawiają, że czujemy się jak w komnacie małej księżniczki.

Skąd wzięła się moda na bielone meble i infantylne dodatki? Ten ciekawy styl wystroju wnętrza przywędrował do nas z zachodu. Początkowo wykorzystywany był do wystroju malutkich domków letniskowych, których właściciele odnawiali stare, często zużyte meble, malując je na biało. Jako, że były to mini-letnie rezydencje ludzi stosunkowo zamożnych, zdobiły je całe kolekcje przedmiotów nietypowych: porcelany, antyków, sreber.

Dziś zaadaptowaliśmy Shabby Chic w naszych polskich mieszkaniach i domach. Coraz spotykamy się z uroczymi białymi meblami, miękkimi tkaninami i koronkami. Ten styl sprawia, że wnętrza postrzegamy jako przytulne i domowe - a o to przecież chodzi w wystroju mieszkania.