Meble drewniane

W dobie wszechobecnego plastiku, meble drewniane to symbol wysokiej jakości, na którą niestety nie każdego stać. Wielu z nas lubi się jednak otaczać przedmiotami z tego naturalnego surowca, który daje poczucie ciepła i solidności. Koneserzy drewnianych mebli wskazują na ich zapach, naturalny kolor i niepowtarzalne ręczne wykonanie.

Jak dbać o meble drewniane? By drewno nie utraciło swoich właściwości, należy je odpowiednio pielęgnować. Zwykle nie używamy do tego celu dużych ilości wody. Wystarczy przetrzeć drewno wilgotną ściereczką lub specjalnym środkiem chemicznym. Nadmierna wilgoć może być przyczyną przebarwień, wypaczeń lub nawet gnicia, jeśli mebel wystawiony jest trwale na działanie wody. Jeśli rozlejesz kawę lub herbatę na drewniany stół, pamiętaj o tym, by szybko ją zetrzeć.

Meble drewniane nie lubią dużych wahań temperatur ani słońca. Pod wpływem promieni słonecznych to naturalne tworzywo traci swój kolor. Jako producenci dbamy o wysoką jakość dostarczanych do Państwa domów mebli. Ich powierzchnie zabezpieczamy za pomocą lakieru. Meble olejowane przypominają swoim wyglądem naturalne, drewno nie poddane obróbce. Trudniej utrzymać ich czystość na bieżąco, jednak można swobodnie za pomocą drobno ziarnistego papieru ściernego zetrzeć większe zabrudzenia lub rysy.

Drewniane meble woskowane charakteryzuje widoczny połysk. Do ich pielęgnacji przeznaczone są specjalne preparaty. Nie powinno się ich czyścić z pomocą zwykłych środków chemicznych. Można je od czasu do czasu polerować bawełnianą szmatką ze specjalnym woskiem. Zachowają wtedy swój naturalny kolor i warstwę ochronną.

Meble fornirowane, czyli zabezpieczone okleiną nie są trudne w pielęgnacji. Pielęgnuje się je w podobny sposób, jak każde inne meble drewniane. Używamy jednak mniejszej ilości środków konserwujących ze względu na to, że wierzchnia część mebla, która jest drewnem, jest bardzo cienka. Preparaty nie powinny przechodzić przez nią do głębszych partii. Nie stawiamy na nich również gorących naczyń czy świeczek.