Co to jest laminat HPL i MDF?

Nasza firma oferuje meble przygotowywane specjalnie na Państwa zamówienie. Są one dopasowywane tak, by współgrały z wnętrzem, w którym się znajdą. Nasza propozycja jest bardzo różnorodna, pomożemy w ustaleniu nie tylko idealnych wymiarów mebli, ale też w wyborze materiału ich wykonania.

Każdy przygotowywany dla Państwa mebel może być wykonany z litego drewna pochodzącego z Polski bądź egzotycznego, malowanej i lakierowanej płyty MDF, okleiny HPL lub szkła LACOBEL. Najbardziej trwałym materiałem spełniającym wymagania najbardziej wymagających klientów jest zwykle drewno naturalne. Niektórzy wolą jednak meble wykonane z płyty MDF, która jest o wiele tańsza niż lite drewno.

Czym właściwie jest płyta MDF? Jest to produkt drewnopochodny wynaleziony stosunkowo niedawno, bo w latach osiemdziesiątych XX wieku. Powstaje ze sprasowanych włókien naturalnego drewna zespolonych ze sobą najczęściej naturalnymi żywicami i klejami. Jest to substytut litego drewna, łatwy w obróbce i stosunkowo tani. Fronty płyt MDF ozdabia się najczęściej cienkimi filmami melaminowanymi bądź różnego rodzaju okleinami. Dzięki temu mają wysokie walory estetyczne.

Kolejną opcją wyboru są płyty i laminaty HPL czyli płyty wiórowo melaminowane. Powstają one z wielu warstw papieru impregnowanego żywicą fenolową w warunkach wysokiego ciśnienia. Ich warstwa frontowa to tworzywo odporne na ścieranie, wilgoć oraz zarysowania i uderzenia. HPL cechuje się także wysoką twardością powierzchni i odpornością na chemiczne środki czyszczące. Dodatkowym atutem tego materiału jest również fakt, iż płyta nie traci swoich właściwości kolorystycznych pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jako ciekawostkę można dodać, że swoistego odpowiednika HPL używano już w... baroku. Ta plastyczna masa przed utwardzeniem była idealna do wykonywania modnych bogatych aż do przesady zdobień, które mocowano następnie na płaskich powierzchniach. Bez względu na to jakie tworzywa i technologie wybierzesz, damy z siebie wszystko, by Państwa nowe meble spełniały wszelkie wymagania.